Ολυμπιακοί Αγώνες - Τσιτσιπάς: Ο πρώτος Έλληνας που προκρίθηκε στους 8

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ισοπέδωσε τον Σεμπάστιαν Μπαέζ με 2-0 σετ (7-5, 6-1) και πήρε άνετα το εισιτήριο για τα προημιτελικά του ταμπλό των ανδρών των Ολυμπιακών Αγώνων. Εκεί, θα συναντήσει τον θρυλικό Νόβακ Τζόκοβιτς, με τον οποίο θα δώσει μεγάλη μάχη για την είσοδο στη ζώνη των μεταλλίων.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εξαιρετικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και δεν δυσκολεύτηκε να ξεπεράσει το εμπόδιο του 23χρονου Αργεντινού (Νο.18)  σε 81 λεπτά. Πλέον, ο Έλληνας τενίστας ετοιμάζεται για τη μεγάλη μάχη με τον θρυλικό Νόβακ Τζόκοβιτς στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων.

Κάποια αβίαστα λάθη του Στέφανου στη συνέχεια έδωσαν ξανά την ευκαιρία στον Μπαέζ να πάρει εκ νέου προβάδισμα με break για το 3-2.

Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας ωστόσο, γύρισε το ματς και με τέσσερα σερί games πήρε το πρώτο σετ με 5-7.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τον Τσιτσιπά να είναι καταιγιστικός, κάνοντας το τρομερό 0-5. Επέτρεψε στον αντίπαλό του να πάρει μόλις ένα game, το 6ο, καθώς κατέκτησε και το 2ο σετ με 1-6 και πέρασε στους "8".

Ελληνοτουρκικά 0

Τρομερές αποκαλύψεις στην τουρκική βουλή για Ελλάδα-Ο Χουλουσί Ακάρ ούρλιαζε για την ανύπαρκτη “Γαλάζια Πατρίδα” και τελικά λιποθύμησε (Βίντεο)

Ανύπαρκτη η Γαλάζια Πατρίδα και το Τουρκολιβυκό μνημόνιο με τους ισλαμιστές να επιχειρήσουν να τα επιβάλλουν ακόμα και...