4 Ιουλίου 2004: 20 χρόνια από την θρυλική κατάκτηση του Euro 2004 (Βίντεο)

20 χρόνια έχουν περάσει από εκείνο το ιστορικό βράδυ της 4ης Ιουλίου του 2004. Τότε, που η Ελλάδα κατάφερε το ακατόρθωτο, δηλαδή να κατακτήσει το Euro νικώντας την Πορτογαλία με 1-0 στον τελικό. Το νικητήριο γκολ έβαλε ο Άγγελος Χαριστέας στο 56ο λεπτό, κάνοντας τους Έλληνες να χάσουν το μυαλό τους.

Η Ελλάδα ξεκίνησε τη διοργάνωση ως το απόλυτο αουτσάιντερ, με ελάχιστους να πιστεύουν σε εκείνη. Ωστόσο, υπό την ηγεσία του Γερμανού «αρχιτέκτονα» Ότο Ρεχάγκελ, η ομάδα απέδειξε ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι μόνο θέμα ταλέντου, αλλά και στρατηγικής, πειθαρχίας, ομαδικότητας και φυσικά, λίγης τύχης.

Το ταξίδι προς την κορυφή ξεκίνησε με μια εντυπωσιακή νίκη 2-1 επί της διοργανώτριας Πορτογαλίας στον εναρκτήριο αγώνα της φάσης των ομίλων.

Η Ελλάδα προχώρησε από τον όμιλο, έπειτα από μία ισοπαλία (1-1) κόντρα στην Ισπανία και μία ανώδυνη ήττα από την Ρωσία με 2-1 φτάνοντας στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Εκεί αντιμετώπισε τη Γαλλία, την κάτοχο του τίτλου. Με μια αριστοτεχνική κεφαλιά του Άγγελου Χαριστέα, έπειτα από «μαγική» επέλαση από τα δεξιά και σέντρα του Θοδωρή Ζαγοράκη, η Ελλάδα προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Στον ημιτελικό, η εθνική ομάδα αντιμετώπισε την ισχυρή Τσεχία. Σε αυτό το ματς έπαιξε ρόλο και ο παράγοντας τύχη. Από τη μία οι Κόλερ και Μπάρος που έχασαν τα… άχαστα και από την άλλη ο τραυματισμός του Πάβελ Νέντβεντ, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να κρατήσει η Ελλάδα το «μηδέν» στην άμυνα και το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Το χρυσό γκολ του Τραϊανού Δέλλα στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου έστειλε την Ελλάδα στον τελικό, όπου βρέθηκε ξανά αντιμέτωπη με την Πορτογαλία.

Ο τελικός διεξήχθη στο στάδιο Ντα Λουζ στη Λισαβόνα. Στο 56ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άγγελου Μπασινά, ο έτερος «άγγελος» της Ελλάδας, ο Χαριστέας πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα με κεφαλιά. Η ελληνική άμυνα, με τον τερματοφύλακα Αντώνη Νικοπολίδη, διατήρησε ανέπαφη την εστία μέχρι το τέλος, επιτυγχάνοντας μια ιστορική νίκη που όμοια της δεν έχει υπάρξει μέχρι τώρα.

Ελληνοτουρκικά 0

«Πολεμικά» ρεπορτάζ στα Τουρκικά ΜΜΕ: «Μετά από 4 χρόνια, ελληνικά και τουρκικά πολεμικά πλοία ξανά αντιμέτωπα στην Αν. Μεσόγειο»

«Πολεμικά» ρεπορτάζ για το ιταλικό πλοίο που τοποθετεί καλώδια στην Αν Μεσόγειο, όπως μεταδίδει ο Μανώλης Κωστίδης –...