Ενημερώθηκε στις:

Άρης – ΠΑΟΚ 1-2: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Δικέφαλος - Το σήκωσε μέσα στο “Βικελίδης”

Ο ΠΑΟΚ είναι πρωταθλητής της Stoiximan Super League. Έπειτα από πέντε χρόνια, ο Δικέφαλος επέστρεψε στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος, εξασφαλίζοντας μάλιστα τον τέταρτο τίτλο της ιστορίας του, με νίκη στο Κλεάνθης Βικελίδης, την ώρα που η Τούμπα καιγόταν από τους οπαδούς των ασπρόμαυρων.

Ο ΠΑΟΚ, λοιπόν, επικράτησε 2-1 στην τελευταία αγωνιστική των playoffs. Ο Μπράντον Τόμας έβαλε μπροστά τον Δικέφαλο στο 30ο λεπτό, με τον Μορόν να φέρνει ισορροπία στο 47ο λεπτό. Ο Τάισον στο 62′ έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους. Μάλιστα, ο Δικέφαλος αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 78′ εξαιτίας αποβολής του Μιχαηλίδη.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ πήρε την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Δικέφαλος κυκλοφορούσε, αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους στην άμυνα του Άρη, ο οποίος αμυνόταν. Τα μαρκαρίσματα κυριαρχούσαν από τα πρώτα δευτερόλεπτα, με το παιχνίδι να έχει ένταση και τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα.

Σημαντική τελική δεν υπήρχε, τουλάχιστον έως το 30ο λεπτό. Αυτή ήταν και η στιγμή, που ο ΠΑΟΚ έκανε το 1-0 απέναντι στον Άρη ουσιαστικά στην πρώτη του ευκαιρία. Ο Ζίβκοβιτς έκλεψε από τον Μορόν στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Τόμας, ο οποίος πάτησε εξαιρετικά στην περιοχή και πλάσαρε με το αριστερό τον Κουέστα για το 1-0.

Στη συνέχεια υπήρξαν αρκετές εντάσεις μεταξύ των ποδοσφαιριστών, με τον Άρη να προσπαθεί να αντιδράσει, χωρίς ωστόσο τη μεγάλη στιγμή. Στο 41′ ο Κοτάρσκι μπλόκαρε σουτ του Μοντόγια εκτός περιοχής, ενώ στο 45′ ο Σουλεϊμάνοφ βρήκε την μπάλα με προβολή στο δεύτερο δοκάρι, μετά από κεφαλιά του Μορόν, αλλά αστόχησε. Έτσι, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Ο Άρης μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος και κατάφερε να ισοφαρίσει με καταπληκτικό γκολ στο 47ο λεπτό. Ο Οντουμπάτζο έκανε το γέμισμα στην περιοχή από τα δεξιά, ο Μορόν γύρισε το σώμα του, έκανε το σουτ με τη μία στην κίνηση και έστειλε την μπάλα στην γωνία της εστίας του Κοτάρσκι με φανταστικό τρόπο, ξεσηκώνοντας το Βικελίδης. Στα επόμενα λεπτά, οι κίτρινοι πίεζαν και δημιουργούσαν κινδύνους στην περιοχή του ΠΑΟΚ.

Με γκολ του Μπράντον Τόμας στο 30ο λεπτό ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 1-0 του Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης για την τελευταία αγωνιστική της Stoiximan Super League, με το ξεκίνημα του β’ μέρους και συγκεκριμένα στο 47′ ήρθε το 1-1 από τον Μορόν αλλά στο 62′ ο Τάισον σκόραρε για το 1-2, βάζοντας ξανά μπροστά στο σκορ τους Ασπρόμαυρους.

Πριν την έναρξη της αγωνιστικής ο δικέφαλος του βορρά ήταν στο +2 από την ΑΕΚ, η οποία αναμένεται να καθαρίσει τη Λαμία στην OPAP Arena. Για την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, επομένως, η νίκη αποτελεί μονόδρομο και έχει ήδη κάνει το πρώτο βήμα για να την κατακτήσει.

Στο 30ο λεπτό ο Ζίβκοβιτς πήρε τη μπάλα στο χώρο του κέντρου και έβγαλε τετ α τετ τον Μπράντον Τόμας που τελείωσε όπως έπρεπε τη φάση για το 0-1, το οποίο αν έμενε ως το τέλος θα έδινε το πρωτάθλημα στον ΠΑΟΚ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου όμως και συγκεκριμένα στο 47′ ο Μορόν με εκπληκτικό γυριστό μονοκόμματο βολέ εντός περιοχής βρήκε δίχτυα για το 1-1.

Αυτό το σκορ ήταν ό,τι έπρεπε για… την ΑΕΚ αλλά από το 62′ ο ΠΑΟΚ είναι ξανά μπροστά: Μαγικά από τον Κωνσταντέλια αριστερά και πάσα στον Μπράντον Τόμας που έκανε το τακουνάκι για τον Τάισον, ο οποίος με ωραίο σουτ έγραψε το 1-2!

ΠΑΟΚ και ΑΕΚ είναι οι δύο ομάδες που έφτασαν να διεκδικούν μέχρι την ύστατη στιγμή τον τίτλο, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να έχει κάνει την ανατροπή και να κρατά την τύχη στα χέρια του.

Παράλληλα, το ντέρμπι «αιωνίων» Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός θα κρίνει ποια ομάδα θα βρεθεί στην 3η θέση και θα εξασφαλίσει από τώρα τη συμμετοχή της στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις της νέας σεζόν.

Ντέρμπι τίτλου στη Θεσσαλονίκη, περιμένει «δώρο» η ΑΕΚ

Μια ανάσα από την κατάκτηση του τέταρτου πρωταθλήματος της ιστορίας του και πρώτου από το 2019 βρίσκεται ο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου, κερδίζοντας κατά σειρά ΑΕΚ (3-2), Ολυμπιακό (2-0) και Παναθηναϊκό (4-1) κρατάει πλέον την τύχη στα χέρια της, έχοντας ξεπεράσει τους «κιτρινόμαυρους» στην κατάταξη.

Ο ΠΑΟΚ χρειάζεται μόνο τη νίκη απέναντι στον Άρη στο «Κλεάνθης Βικελίδης», προκειμένου να μην ασχοληθεί καθόλου με το τι θα κάνει την ίδια ώρα η Ένωση με αντίπαλο τη Λαμία στη Νέα Φιλαδέλφεια. Βέβαια, η ομάδα του Άκη Μάντζιου φέτος δεν έχει ηττηθεί από τους «ασπρόμαυρους» (0-0 και 0-1 στην Τούμπα, 2-0 στην έδρα της). Παράλληλα θέλει να πάει στον τελικό του Κυπέλλου απέναντι στον Παναθηναϊκό (Σάββατο 25/5, 20:30 – Πανθεσσαλικό Στάδιο) με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία.

Στην OPAP Arena, η ΑΕΚ θα περιμένει ένα «δώρο». Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα απέτυχε σε δυο περιπτώσεις να εξασφαλίσει τον τίτλο, χάνοντας εκτός έδρας από ΠΑΟΚ και Ολυμπιακό. Με αποτέλεσμα να μην της αρκεί η νίκη επί της Λαμίας, αλλά χρειάζεται και να μην κερδίσει ο ΠΑΟΚ τον Άρη, ώστε να πανηγυρίσει εκείνη το δεύτερο διαδοχικό πρωτάθλημα και συνολικά 14ο στην ιστορία της.

Ευρωπαϊκό ντέρμπι στη Λεωφόρο

Στη Λεωφόρο, τέλος, το ντέρμπι «αιωνίων» έχει ως έπαθλο την έξοδο στην Ευρώπη μέσω της τρίτης θέσης. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε σε αυτή μετά τη νίκη του επί της ΑΕΚ και την ήττα του Παναθηναϊκού στην Τούμπα.

Βέβαια, και οι δύο ομάδες θα έχουν και δεύτερη ευκαιρία αν δεν τα καταφέρουν μέσω της Super League.

Ο Παναθηναϊκός τον τελικό του Κυπέλλου και ο Ολυμπιακός τον τελικό του UEFA Europa Conference League με αντίπαλο τη Φιορεντίνα (29/5, 22:00 – AEK Arena).

Σε κάθε περίπτωση, η ομάδα του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ εμφανίζεται σε εξαιρετική κατάσταση, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό στον οποίο επικρατεί αναβρασμός. Οι τρεις διαδοχικές ήττες έφεραν το διαζύγιο με τον Φατίχ Τερίμ, με τον Χρήστο Κόντη να αναλαμβάνει ως υπηρεσιακός τεχνικός για τα δύο τελευταία ματς της σεζόν.

• 20:00 OPAP Arena, ΑΕΚ - Λαμία
  • 20:00 «Κλεάνθης Βικελίδης», Άρης - ΠΑΟΚ
  • 20:00 «Απόστολος Νικολαΐδης», Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός