Με τη συνηθισμένη τακτική της, η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη έμεινε πίσω στα πρώτα χιλιόμετρα στον τελικό των 20 χιλιομέτρων βάδην παγκοσμίου πρωταθλήματος στίβου 2023 και προσπάθησε να αντεπιτεθεί μετά το 13ο χιλιόμετρο, αλλά αυτή τη φορά δεν πρόλαβε να καλύψει τη διαφορά από τις προπορευόμενες αθλήτριες.
Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έμεινε έτσι στη 15η θέση, με την Ισπανίδα Πέρες να κατακτά το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 1.26.51, την Μόντακ να μένει στη δεύτερη θέση και την Παλμισάνο τρίτη, να κατακτά το χάλκινο μετάλλιο.]