Αθλητισμός

Euroleague: Νίκη στο παρά τσακ για τον Ολυμπιακό επί της Φενέρ

Η 5η νίκη στις πρώτες επτά αγωνιστικές της Euroleague είναι γεγονός για τον Ολυμπιακό αλλά δεν ήρθε εύκολα. Κάθε άλλο… Το παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε στο ΣΕΦ εξελίχθηκε σε ντέρμπι, αν και οι ερυθρόλευκοι ήταν στο +11 στο τέλος του ημιχρόνου, με τον Σλούκα τελικά να γίνεται λυτρωτής για τους Πειραιώτες και τιμωρός για την πρώην ομάδα του, αφού με καλάθι στα 2 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έγραψε το 67-65 και έδωσε τη νίκη.

Με όπλο την άμυνα και με τους Σλούκα και Λαρεντζάκη να τρέχουν όποτε έβρισκαν ευκαιρία, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε έτοιμη να ανοίξει τη διαφορά στο β’ δεκάλεπτο αφού έφτασε και στο +13 (40-27), πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 45-34.