Σάκκαρη: Αποκλείστηκε από το μονό των γυναικών από την Σβιτόλινα

Η 25χρονη τενίστρια πάλεψε αλλά ηττήθηκε και αποκλείστηκε από την Ουκρανή.

Η Μαρία Σάκκαρη αποκλείστηκε καθώς έχασε με 2-1 σετ ((5-7, 6-3, 6-4)) από την Ελίνα Σβιτόλινα και δεν συνεχίζει στο μονό των Γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η 25χρονη τενίστρια παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ της Ουκρανής, στη συνέχεια η 26χρονη αντίπαλος της ανέβασε ρυθμό, περιόρισε τα λάθη και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-1 και να πάρει την πρόκριση για την 8άδα των Ολυμπιακών Αγώνων.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Υπενθυμίζουμε πως η Σάκκαρη θα αγωνιστεί και στο μικτό διπλό με τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Φοβερό σε εξέλιξη ήταν το πρώτο σετ το οποίο διήρκεσε 1 ώρα και 7 λεπτά. Η Σάκκαρη βρέθηκε πίσω με 0-3 και 1-4 στα game όμως έκανε την ανατροπή με 5-4 και τελικά κατάφερε να πάρει το σετ με 7-5.

Ίδιο ξεκίνημα και στο δεύτερο σετ με την Ουκρανή να παίζει πολύ επιθετικά και να φτάνει στο 4-1. Η Ελληνίδα τενίστρια βελτιώθηκε, μείωσε 5-3, όμως ένα αβίαστο λάθος τής στέρησε την ευκαιρία να μείνει ζωντανή στο δεύτερο σετ, το οποίο εν τέλει κατέληξε στη Σβιτόλινα με 6-3.

Στο τρίτο και κρίσιμο σετ, το ματς ήταν πιο ισορροπημένο, όμως στο 3-3 η Σβιτόλινα έκανε το break για το 4-3.

Το 8ο game ήταν καθοριστικό με την Σάκκαρη να έχει δύο ευκαιρίες για break με την Ουκρανή ωστόσο να φτάνει στο 5-3.

Η Σάκκαρη κατάφερε να μειώσει σε 5-4, όμως η Σβιτολίνα αμέσως μετά έκλεισε το παιχνίδι με love game.