Ιταλία – Αγγλία: Το ιστορικό γκολ που «πάγωσε» τους Ιταλούς με τη σέντρα

Στο 2ο λεπτό του αγώνα, μία εξαιρετική επιθετική ανάπτυξη, οδήγησε σε σέντρα του Τρίπιερ από δεξιά, η οποία και βρήκε αμαρκάριστο τον Σο στο δεύτερο δοκάρι των Ιταλών.

Ο μπακ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν αστόχησε από κοντά και με το πλασέ του έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και στα δίχτυα για το γρήγορο 1-0 στο ματς. Αυτό ήταν μάλιστα το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών του Euro.

Ο Λουκ Σο σκόραρε τη στιγμή που το ρολόι έδειχνε 1 λεπτό και 57 δευτερόλεπτα σε ένα γκολ που γράφει ιστορία: είναι το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των τελικών EURO.

Μάλιστα αυτό το γκολ του Σο είναι το πρώτο που σημειώνει στην καριέρα του με τη φανέλα της Εθνικής Αγγλίας.

Παράλληλα, ο Λουκ Σο γίνεται ο πρώτος παίκτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που σκοράρει σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.