Ήττα - σοκ για τον Τσιτσιπά στο Γουίμπλεντον με 3-0 σετ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε δίκαια και καθαρά με 3-0 σετ από τον Φράνσιτς Τιάφο και αποκλείστηκε από το Γουίμπλεντον.

Άδοξα έληξε για τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα η παρουσία του στο φετινό Γκραν Σλαμ του Γουίμπλεντον.

Στον παρθενικό του αγώνα στο χορτάρι για φέτος ο Στέφανος Τσιτσιπάς έπεσε θύμα έκπληξης, καθώς ηττήθηκε με 3-0 σετ (6-4, 6-4, 6-3) από τον Φράνσις Τιάφο.

Ο Αμερικανός ήταν άριστα διαβασμένος και έβαλε δύσκολα στον 22χρονο τενίστα που μετά τη θριαμβευτική του πορεία στο Roland Garros έδειξε πως ήταν ανέτοιμος για το απαιτητικό Γουίμπλεντον.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Για δεύτερη σερί φορά, ο Τσιτσιπάς αναγκάστηκε να αποχαιρετήσει πάρα πολύ νωρίς το τουρνουά, γνωρίζοντας την ήττα από τον 1ο γύρο.

Ο Στέφανος εμφανίστηκε εκτός ρυθμού κι έκανε πολλά αβίαστα για την κλάση του λάθη, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο αντίπαλός του για να πάρει μια καθαρή νίκη.

Ο Τιάφο σημείωσε την πρώτη νίκη της καριέρας του απέναντι σε έναν αθλητή του Top-5. Πλέον, το ενδιαφέρον του Στέφανου Τσιτσιπά στρέφεται στους Ολυμπιακούς Αγώνες.