Κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ο Καργιωτάκης

Νέα μεγάλη επιτυχία για την ελληνική πάλη διά χειρός αυτή τη φορά του Γιάννη Καργιωτάκη, ο οποίος κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στα 130κ. στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πάλης υποταγής, που διεξάγεται στην Πολωνία.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε εντυπωσιακά τη διοργάνωση και στα προημιτελικά νίκησε με 5-0 τον Ισπανό Χερέιδα. Στον ημιτελικό, ο Ελληνας πρωταθλητής πραγματοποίησε νέα μεγάλη εμφάνιση και επικράτησε με 7-0 του Σέρβου Πέτκοβιτς.

Στον τελικό, ο Καργιωτάκης έχασε με 6-2 από το Ρώσο Γκουσέινοφ και φόρεσε το ασημένιο μετάλλιο στο στήθος, που αναμφίβολα αποτελεί πολύ μεγάλη επιτυχία.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Στις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές, ο Γιώργος Δραμήτινος ηττήθηκε στον προκριματικό γύρο των 100κ, ενώ στα 84κ. ο Κώστας Χιουτάκος έχασε από τον Πολωνό Κούμπιτ στη φάση των «16» κι αποκλείσθηκε.