ΜακΚίσικ

Ο Ολυμπιακός με «ήρωα» τον ΜακΚίσικ «λύγισε» τον Παναθηναϊκό

Τι κι αν βρίσκεται στην Ελλάδα λιγότερο από ένα μήνα; Ο Σακίλ ΜακΚίσικ παίζει σα να βρίσκεται από την αρχή της σεζόν στο ρόστερ του Ολυμπιακού. Ο αμερικανός γκάρντ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης των ερυθρολεύκων στο ΣΕΦ επί του Παναθηναϊκού με 81-78 με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να αποδυκνείει για άλλη μια φορά πως έχει «ταλέντο» στην επιλογή ξένων παικτών. Ο ΜακΚίσικ τελείωσε το ματς με 22 πόντους ,πρόσφερε καταπληκτικό θέαμα με τα απίθανα καρφώματα του ενώ στο τέλος όταν η μπάλα «έκαιγε» ήταν αυτός που έδωσε λύσεις με τις ατομικές του εμπνεύσεις.

Οι πρωταγωνιστές του πρώτου ημιχρόνου για τις δυο ομάδες ήταν κυρίως παιδιά που δεν ξεκίνησαν στις αρχικές πεντάδες. Από την πλευρά του Ολυμπιακού ο Βεζένκοφ ήταν αυτός που με την απόδοση του εξέθεσε την αντίπαλη άμυνα (και κυρίως τον Τόμας), ευστοχώντας σε μακρινά σουτ, με τα οποία βοήθησε την ομάδα του να αντιδράσει μετά το επιμέρους 6-20(σκορ 18-24) που έτρεχαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη πλευρά, βρήκε στο πρόσωπο του Τάιρις Ράις έναν εξαιρετικό δημιουργό που «διεύθυνε» υποδειγματικά με την εμπειρία την ομάδα. Σημαντική στην άμυνα ήταν η επίσης η συνεισφορά του Ουέσλι Τζόνσον όπως και του Ντίνου Μήτογλου(9π.). Ο Ολυμπιακός παρότι έκανε περισσότερα λάθη, προηγήθηκε με 45-39 στο 20΄ κυρίως γιατί η περιφερειακή του άμυνα ανταποκρίθηκε σε ικανοποιητικό βαθμό με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός ξεκινήσει με 0/10 τρίποντα!

Ο Καλάθης στην 3η περίοδο ήταν θαρρείς και έπαιζε… μόνος του. Δημιουργούσε διαρκώς ρήγματα στην αντίπαλη άμυνα και ουσιαστικά ήταν αυτός που κρατούσε όρθιο τον Παναθηναϊκό. Ο Ολυμπιακός βρήκε στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ έναν εξαιρετικό σκόρερ, ο Ρότσεστι έδινε λύσεις σε κρίσιμα σημεία, ο Έλις βοήθησε σε ριμπάουντ και σκορ ενώ ο Πρίντεζης ήταν η σταθερά των ερυθρόλευκων σε επίθεση και άμυνα. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα των 6 πόντων που πήραν από το ημίχρονο(65-59 στο 30΄) όμως ο Παναθηναϊκός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύθηκαν τα παιδαριώδη λάθη που έκαναν οι παίκτες του Ολυμπιακού στα επόμενα λεπτά, ισοφάρισαν το παιχνίδι ( 67-67 στο 35΄) και η αγωνία ανέβηκε στο κατακόρυφο στο ΣΕΦ. Ήταν η στιγμή που μίλησε η «καρδιά» του Σακίλ Μακίσικ ο ποίος συνεπικουρούμενος από τον Ρότσεστι πήρε τον Ολυμπιακό στις πλάτες του και τον οδήγησε σε μια σπουδαία νίκη.