Μετά από 28 χρόνια η Αγγλία επέστρεψε σε ημιτελικά Μουντιάλ! Κέρδισε άνετα τη Σουηδία (2-0) και ονειρεύεται τελικό

Η Αγγλία επιστρέφει μετά από 28 χρόνια στα ημιτελικά Παγκοσμίου Κυπέλλου, μετά την άνετη και καθόλα δίκαιη νίκη της απέναντι στην Σουηδία, που δεν μπόρεσε να κοντράρει στα ίσα τους Άγγλους σε κανένα σημείο του αγώνα.

Οι Άγγλοι ήταν ανώτεροι, θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και άλλα γκολ, ωστόσο στο β' ημίχρονο ήταν απρόσεκτοι στην άμυνα και αν δεν είχαν τον Πικφορντ στο τέρμα, οι Σουηδοί θα μπορούσαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι και να το διεκδικήσουν. Παρ' όλα αυτά οι Άγγλοι διαχειρίστηκαν άψογα το υπέρ τους αποτέλεσμα και δίνουν ραντεβού με τον νικητή του ζευγαριού Ρωσία- Κροατία την ερχόμενη Τετάρτη με στόχο τον τελικό της Κυριακής 15ης Ιουλίου.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα

72' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Σουηδία! Ανίκητος ο Πίκφορντ! Νέα ωραία προσπάθεια του Μπεργκ, με τον Άγγλο γκολκίπερ να αποκρούει σε κόρνερ το γυριστό σουτ του.

66' Ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Μαγκουάιρ από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή, σούταρε από πλεονεκτική θέση όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ

59' ΓΚΟΛ! Από τρομερή μπαλιά του Λίνγκαρντ, ο Ντέλε Άλι από κοντά κάνει την κεφαλιά για το 2-0 των Άγγλων!

47΄ Μεγάλη ευκαιρία για τη Σουηδία! Ο Μπεργκ έκανε δυνατή κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Πίκφορντ έκανε τρομερή απόκρουση για να κρατήσει το 1-0 για την ομάδα του.

18:01 Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο!

17:46 Τέλος πρώτου ημιχρόνου

45' Νέο τετ-α-τετ του Στέρλινγκ, που τώρα καλυπτόταν, αλλά πάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον Όλσεν

Ο Μαγκουάιρ νίκησε κατά κράτος τους Σουηδούς αμυντικούς και έβαλε την Αγγλία μπροστά στο σκορ!

30' ΓΚΟΟΟΟΛ: Από το κόρνερ του Γιάνγκ ο Μαγκουάιρ με καρφωτή κεφαλιά ανοίγει το σκορ για την Αγγλία!

30': Ο Ντέλε Άλι έσπασε ωραία τη μπάλα στον Τρίπιερ που έκανε την σέντρα και ο Κραφτ παραχώρησε επιπόλαια το κόρνερ

20': Πολύ φοβισμένες και άνευρες κι οι δύο ομάδες..

12': Μακρινό σουτ του Κλάεσον η μπάλα δύο μέτρα πάνω από το δοκάρι του Πίκφορντ.

10': Ο Γκράνκβιστ προλαβαίνει τον Στέρλινγκ και παραχωρεί το πλάγιο

7': Ο Ντέλε Άλι κλέβει από τον Κραφτ, αλλά κάνει κακή τελική πάσα προς τον Κέιν.

5': Πολύ αργός ρυθμός στην εκκίνηση του αγώνα.

1': Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις
Σουηδία: Όλσεν, Λίντελοφ, Γκράνκβιστ, Αουγκούστινσον, Κραφτ, Λάρσον, Έκνταλ, Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ, Τόιβονεν.
Αγγλία: Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μαγκουάιρ, Τρίπιερ, Γιανγκ, Λίνγκαρντ, Χέντερσον, Ντέλε Άλι, Στέρλινγκ, Κέιν

Κοινωνία 0

Επεισόδιο στην Τουρκία με την Δέσποινα Βανδή: Aκύρωσε συναυλία όταν οι Τούρκοι διοργανωτές ανήρτησαν αφίσα του Ατατούρκ - Η απάντησή της

Μόλις η Δέσποινα Βανδή κατάλαβε πως στον χώρο ήταν αναρτημένο ένα πόστερ με την εικόνα του Κεμάλ Ατατούρκ ακύρωσε την...