Το σκορ ήταν 1-1, απαγορευτικό για τη Γερμανία και τις ελπίδες πρόκρισής της στην επόμενη φάση του Μουντιάλ, ενώ το χρονόμετρο έδειχνε το 95ο λεπτό.
Ο Τόνι Κρος όμως απέδειξε πόσο μεγάλος παίκτης είναι και με τη φανέλα της Εθνικής Γερμανίας, γιατί έτσι και αλλιώς με τη Ρεάλ Μαδρίτης το αποδεικνύει με εμφατικό τρόπο τα τελευταία χρόνια.
Κάνει το τρικ με τον Μάρκο Ρόις, που του έδωσε τη μπάλα στο φάουλ και από πλάγια θέση βάζει τέτοιο φάλτσο στη μπάλα και τέτοια δύναμη που την στέλνει στο «Γ» της εστίας του, ανήμπορου να κάνει κάτι, τερματοφύλακα της Σουηδίας, για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του, στη μεγάλη ανατροπή από 0-1 σε 2-1.