Σε ρυθμούς του Συλλαλητηρίου για το "Μακεδονικό" κινείται η Θεσσαλονίκη. Η κεντρική συγκέντρωση διαμαρτυρίας κατά της χρήσης του ονόματος "Μακεδονία" από τα Σκόπια, είναι προγραμματισμένη το μεσημέρι της Κυριακής (21/01, 14:00) στο άγαλμα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, στη Νέα Παραλία.
Το ζήτημα με την ονομασία των Σκοπίων έχει ενώσει τους φίλους των ΠΑΟΚ, Άρη, Ηρακλή και Απόλλωνα Πόντου, οι οποίοι πρόκειται να διαδηλώσουν μαζί. Μάλιστα, έχουν ήδη μοιράσει φυλλάδια, στη μία όψη των οποίων αναγράφεται η φράση: "Έστιν Ουν Ελλάς και η Μακεδονία" (σ.σ. "Και η Μακεδονία είναι Ελλάδα"), ενώ στην άλλη υπάρχει μήνυμα προς τον Μάθιου Νίμιτς, τον οποίο καλούν να πάει... σπίτι του.
Δείτε τις φωτογραφίες:
Photo Credits: Eurokinissi